2025-07-02 12:00:53 | Promocijsko sporočilo

Skupaj za trajnostno prihodnost: modre energetske rešitve, ki zelenijo mesta

Energetska preobrazba z dolgoročnimi učinki

Mestna občina Ljubljana s pomočjo Petrola gradi urbano prihodnost v spoštovanju do narave. Kako jim to uspeva, je poizvedela Martina Švab. Foto: Arhiv naročnika

Trajnostni razvoj je danes temelj uspešnih lokalnih skupnosti pa naj gre za zmanjševanje okoljskih vplivov, učinkovito rabo energije ali ustvarjanje bolj kakovostnega bivalnega okolja. Na tej poti ima pomembno vlogo tudi Petrol, ki s svojimi rešitvami že desetletja krepi zeleni prehod slovenskih občin.

Na Poti neustavljivih smo se ustavili v Mestni občini Ljubljana (MOL), s katero Petrol že vrsto let sodeluje pri skupni viziji za trajnostno prihodnost.

Sanacije za razbremenitev proračuna in okolja

V ospredju trajnostne preobrazbe občin je sistematično zmanjševanje rabe energije in prehod na obnovljive vire. Ključno orodje pri tem je model energetskega pogodbeništva (EPC), ki ga Petrol zelo uspešno uporablja že v številnih projektih. Model je zasnovan tako, da zasebni partner financira investicijo, prevzame izvedbo, upravljanje in dolgoročno vzdrževanje.

petrol, pot-neustavljivih, kopalisce-tivoli, energetska-prenova, ljubljana, mol
Mihael Mirtič, vodja produktne skupine URE v Petrolu, in Martina Švab.
Arhiv naročnika

»S projekti energetskega pogodbeništva smo prisotni tudi v drugih občinah po Sloveniji, in sicer tako na področju energetske prenove stavb, kot tudi učinkovite javne razsvetljave,« pojasnjuje Mihael Mirtič, vodja produktne skupine URE.

Občine tako razbremenijo proračune, prebivalci pa dobijo sodobnejše, udobnejše in energetsko učinkovitejše javne objekte. Poleg finančnih koristi pa projekti prinašajo tudi okoljske, ki se kažejo v manjši porabi energentov, nižjih emisijah toplogrednih plinov in manjših okoljskih obremenitvah. Z njimi raste tudi ozaveščenost o učinkovitem upravljanju virov, kar je ključno za dolgoročno trajnostno družbo.

Preseganje tradicionalne vloge

Petrol danes ni več le dobavitelj energentov, ampak celovit partner lokalnih skupnosti. S svojo široko paleto tehnoloških, ekonomskih in okoljskih storitev nudi celostno energetsko upravljanje. S postavitvijo električnih polnilnic in upravljanjem voznih parkov pa občine podpira tudi na področju trajnostne mobilnosti.

Tako Petrol lokalnim skupnostim pomaga pri trajnostnem prehodu in ostaja zanesljiv partner javnega sektorja ter na mikro in makro ravni ustvarja temelje za zeleno prihodnost.

Ljubljana kot zgled trajnostne prenove

Ljubljana je izvrsten primer dolgoročnega sodelovanja in celostne energetske prenove javnih stavb. Mestna občina Ljubljana že od leta 2017 s Petrolom in podjetjem Resalta sodeluje v štiri faznem projektu Energetske obnove Ljubljane (EOL 1–4), katerega glavna cilja sta zmanjšanje porabe energije in prehod na obnovljive vire.

petrol, pot-neustavljivih, kopalisce-tivoli, energetska-prenova, ljubljana, mol
Kopališče Tivoli je s prenovo pridobilo ogromno.
Arhiv MOL

V okviru projekta je bilo do danes energetsko prenovljenih 92 javnih objektov. Od tega je bilo 52 objektov prenovljenih v celoti, 40 pa delno. Med njimi so številne šole, vrtci, kulturne in športne ustanove ter upravne stavbe. Med izstopajočimi je prenovljeno kopališče Tivoli, ki je po izvedenih ukrepih svojo energetsko porabo zmanjšalo za kar86 %, pri čemer od leta 2017 vodo greje sončna energija.

Petra Šeme, vodja Službe za energetsko upravljanje MOL, poudarja: »Partnerstvo s Petrolom pomeni na eni strani, da smo na tak način lahko prenovili večje število objektov, na drugi strani pa Petrol predstavlja zanesljivega in stabilnega partnerja za Mestno občino Ljubljana.«

petrol, pot-neustavljivih, kopalisce-tivoli, energetska-prenova, ljubljana, mol
Petra Šeme, vodja Službe za energetsko upravljanje MOL
Arhiv naročnika

Mednarodna potrditev kakovosti

Projekt EOL 1–4 ni ostal neopažen niti v tujini. Za svojo zasnovo in izvedbo je prejel nagrado European Energy Service Award, ki jo podeljuje Evropska komisija, ter priznanjeEnergetsko učinkovit projektna Dnevih energetikov 2019. Na 7. Mednarodnem forumu javno-zasebnih partnerstev UNECE v Atenah pa se je med 82-imi projekti z vsega sveta uvrstil na odlično drugo mesto.

Ti dosežki potrjujejo, da gre za vzoren primer uspešnega sodelovanja javnega in zasebnega sektorja v korist prebivalcev.

Trajnost kot skupni cilj

Energetska sanacija javnih objektov je več kot le infrastrukturna naložba. Je temelj celovite družbene odgovornosti, ki združuje zaščito okolja, finančno vzdržnost in izboljšano kakovost bivanja. Petrol s svojim znanjem, investicijskim modelom in tehnološkimi rešitvami občinam učinkovito pomaga pri doseganju teh ciljev.

Na Poti neustavljivih se preteklost, sedanjost in prihodnost prepletajo v skupni viziji razvoja: energetsko odporne in okolju prijazne rešitve, ki zagotavljajo kakovostno bivanje prebivalcem in prihodnjim generacijam.